Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

11

11:00AM - Open Streets Downtown

2:00PM - Dr. Sketchy's Anti-Art School - 331

5:00PM - Tunes Trivia - Turf Club

12

7:30PM - A&T @ K&R's

13

5:00PM - eB boat

14

Flag Day

7:00PM - Semisonic - Turf Club

15

National Homebrewers Conference - Minneapolis Convention Center

16

Boot 37

National Homebrewers Conference - Minneapolis Convention Center

7:00PM - Mike Nicolai and Rank Strangers - Barely Brothers

8:00PM - John Moreland and Will Johnson - Turf Club

8:00PM - Semisonic - First Avenue

17

Boot 37

National Homebrewers Conference - Minneapolis Convention Center

Old Capital Tavern 5th Anniversary Party featuring Quiet Riot

6:00PM - Columbus Crew at Atlanta FC - Atlanta, GA

8:00PM - Semisonic - First Avenue

18

Boot 37

Father's Day

10:00AM - Baker's Field Garage Door Pop-Up - Food Building

19

4:00PM - Beez & Beerz - 56 Brewing

20

6:30PM - NE Parade

7:30PM - Off With Their Heads, Butcher's Union, Partial Traces, and Critic Dummies - 7th Street Entry

21

4:00PM - Oake & Riley in the Afternoon with POS - Tattersall

8:00PM - Radioactivity, Birthday Suits, Bad Sports, and Constant Insult - Triple Rock

22

Twin Cities Jazz Festival

7:00PM - Twin Cities River Rats

10:00PM - The Shabbey Road Orchestra - Icehouse

10:00AM - The Boot R&B, and DJs Billtonius Maximus & Christy Costello - Viking Bar

23

8:00AM - NEighbors Sale Days

Twin Cities Jazz Festival

5:30PM - Pride Beer Dabbler - Loring Park

8:00PM - Charlie Parr - The Hook & Ladder

9:00PM - Trempealeau and Brad Senne - Aster

9:00PM - "Hidden Figures" - Kenwood Park

24

8:00AM - NEighbors Sale Days

10:00AM - Pride Festival - Loring Park

Twin Cities Jazz Festival

Columbus Crew v. Montreal Impact - Columbus, OH

3:00PM - Books & Brews with Michael Agnew & Laura Vosika - Eat My Words Books

4:00PM - Rachel's Ultimate Birthday/Housewarming Party!!!

7:30PM - Gaelynn Lea - Grand Oak Opry

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

25

8:00AM - U-Pick (the strawberries) - Lorence's Berry Farm - (meet at Fair State)

11:00AM - Uptown Food Truck Festival

1:00PM - Disasters of the Riverfront Walking Tour - Mill City Museum

26

8:00PM - Roe Family Singers - 331

27

6:30PM - First to Taste: The Suburbs New Wave Ale - Summit

7:30PM - Joseph Arthur, and Allison Pierce - Turf Club

28

9:00PM - "The Princess Bride" - Van Cleve Park

29

7:00PM - Twin Cities River Rats

30

8:00PM - The Silverteens, Dragnet, Rude Girl, and The Boot R&B - Eagles 34

July 1, 2017

6:30PM - Columbus Crew v. Atlanta United FC - Columbus, OH

6:00PM - Dillinger Four, The Dopamines, Vacation, Neighborhood Brats, Color TV, Royal Brat, Edge Break, and Murf - Triple Rock

8:00PM - Jon Dee Graham - The Warming House

9:00PM - Grant Hart and Rank Strangers - The Hook & Ladder

2

5:30PM - Minneapolis Pops Orchestra - Lake Harriet Bandshell

8:00PM - Teenage Moods, France Camp, and Bug Fix - Triple Rock

8:00PM - YKMW with Joel Kachel - Acadia

3

7:30PM - Minnesota Orchestra - Lake Harriet Bandshell

4

Independence Day

6:00PM - Columbus Crew at Minnesota United FC - Minneapolis, MN

5 6

6:00PM - Rich Mattson & The Northstars - 2nd Street Stage - Park Rapids, MN

7:00PM - Twin Cities River Rats

7

7:00PM - Rich Mattson & The Northstars - Minnehaha Regional Park

7:00PM - Jason Isbell & The 400 Unit and The Mountain Goats - Palace Theatre

7&9:00PM - Mike Dougherty - Dakota

8

4:00PM - ArtCrank - Fulton NE

7:00PM - Mike Dougherty - Dakota

5:30PM - Minneapolis Pops Orchestra - Lake Harriet Bandshell

8:00PM - Poptone - First Avenue

9:00PM - Mike Dougherty - Dakota

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

9

12:00PM - Insightbike Rally - Insight

2:00PM - Dr. Sketchy's Anti-Art School - 331

6:00PM - The Compleat Works of William Shakespeare (Abridged) - Brits

Two Cow Garage, The Right Here, and Nato Coles & The Blue Diamond Band - Hexagon

10 11

7:00PM - Matthew Sweet and Tommy Keene - Turf Club

9:00PM - "Jumanji" - Father Hennepin Bluff Park

12

7:30PM - Thurston Moore Group - Turf Club

13

5:00PM - Walker Wide Open

7:00PM - Twin Cities River Rats

14 15

12:00PM - 3 Years of Awesome - Bauhause Brew Labs

2:00PM - Roots, Rock, Deep Blues VII - The Hook and Ladder

Mike Nicolai - Grumpy's NE

9:00PM - Surahoolies - Red Carpet

16

1:00PM - Disasters of the Riverfront Walking Tour - Mill City Museum

2:00PM - Americana Fest - Sociable Cider Werks

5:00PM - Tunes Trivia - Turf Club

3:00PM - Bastille Day Celebration - Barbette

3:00PM - The Compleat Works of William Shakespeare (Abridged) - Brits

6:00PM - The Belfast Cowboys and Graham Parker - Brits

17 18

9:00PM - "Inside Out" - Father Hennepin Bluff Park

19

8:30PM - Aquatennial Torchlight Parade

9:30PM - Dan Israel and Alicia Corbett - 331

20

6:00PM - Bike Night - Mia

7:00PM - Twin Cities River Rats

9:00PM - Kraig Johnson & Friends - Driftwood

21

7:00PM - Blondie, Garbage, and John Doe & Exene Cervenka - Mystic Lake

7:00PM - The New Standards - Dakota

7:00PM - Twin Cities River Rats

8:00PM - Andrew Bird - First Avenue

9:00PM - The New Standards - Dakota

22

1:00PM - Bash 17 featuring Melvins, Mudhoney, Lydia Lunch Retrovirus, Cherubs, Whores, abd The Blind Shake - Grumpy's Downtown

1:00PM - Rock the Garden - Walker Art Center

6:30PM - Columbus Crew v. Philadelphia Union - Columbus, OH

7:00PM - The New Standards - Dakota

9:00PM - The New Standards - Dakota

10:00PM - The Boot R&B, The Red Flags, and The Splendid End - 331

10:00pM - Aquatennial fireworks

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

23

11:00AM - Open Streets Lake + Minnehaha

6:00PM - The Compleat Works of William Shakespeare (Abridged) - Brits

24 25

7:00PM - Billy Bragg presents "Roots, Radicals and Rockers" - Magers & Quinn

26

6:30PM - Columbus Crew at Philadelphia Union - Chester, PA

7:00PM - Social Distortion and Jade Jackson - Palace Theatre

7:00PM - Twin Cities River Rats

27

7:00PM - Slim Cessna's Auto Club - Turf Club

28

8:00PM - Andre Cymone - Turf Club

29

11:00AM - Hop Cat Grand Opening

7:00PM - Ryan Adams - Palace Theatre

7:30PM - The Pines - Grand Oak Opry

9:00PM - Columbus Crew at Real Salt Lake - Sandy, UT

30

12:00PM - Summer Market - Sociable Cider Werks

6:00PM - The Compleat Works of William Shakespeare (Abridged) - Brits

31 August 1, 2017

6:30PM - National Night Out - Summer & Van Buren

7:00PM - Twin Cities River Rats

2 3

7:00PM - Twin Cities River Rats

4

12:00PM - Uptown Art Fair

7:00PM - MST3k Live "Eegah" - State Theatre

7:30PM - The Suburbs, Ryan & Pony, and DJ Jake Rudh - First Avenue

10:00PM - MST3k Live mystery film - State Theatre

5

10:00AM - Twin Town Guitars 20th Anniversary Celebration

10:00AM - Uptown Art Fair

11:00PM - HazelFest

9:00PM - Dosh, BNLX, Porno WOlves, DJ Lori Barbero and more - Triple Rock

9:30PM - Columbus Crew at San Jose Earthquakes - San Jose, CA

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

6

10:00AM - Uptown Art Fair

11:00AM - Open Streets Northeast

Red Stag In Cahoots Block Party

7 Alma 8

7:00PM - Twin Cities River Rats

9

6:00PM - Charlie Parr - Mill City Museum

7:00PM - Twin Cities River Rats

10

7:00PM - The4onTheFloor - 2nd Street Stage - Park Rapids, MN

11

8:00PM - Rock for Pussy XIII - First Avenue

12

12:00PM - Summer Market - Sociable Cider Werks

6:30PM - Columbus Crew v. Chicago Fire - Columbus, OH

7:00PM - Ron Funches - The Cedar

7:30PM - Jayanthi Kyle - Grand Oak Opry

8:00PM - Ex-Cult, Bug Fix, Busey, and Lutheran Heat - Amsterdam

13

2:00PM - Dr. Sketchy's Anti-Art School - 331

8:00PM - Big Ditch Road - Kitty Cat Klub

8:00PM - Supersuckers, The Slow Deth, and Nato Coles & The Blue Diamond Band - Amsterdam

14

8:30PM - "The Girl on the Train" - Brits

15

7:00PM - Lee Bains III & Glory Fires - 7th Street Entry

7:00PM - Twin Cities River Rats

16

4:00PM - Oake & Riley in the Afternoon with Chastity Brown - Sociable Cider Werks

17

6:30PM - Beck - Palace Theatre

7:00PM - Twin Cities River Rats

18

8:00PM - 2F4D, Trompe le Monde, and Pleezer - Turf Club

19

6:30PM - Columbus Crew v. Orlando City SC - Orlando, FL

5:00PM - Soul Asylum, Guided By Voice, and Suicide Commandos - Hilde Performance Center

7:30PM - Lady Midnight w/ DJ Keezy - Grand Oak Opry

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

20

5:00PM - Tunes Trivia - Turf Club

8:00PM - Freakout and Little Man - Amsterdam

21

11:41AM- Solar Eclipse

8:30PM - "Florence Foster Jenkins" - Brits

22

6:00PM - Twin Cities River Rats

23

6:30PM - Columbus Crew v. LA Galaxy - Columbus, OH

24

MN State Fair

10:30AM - Curtiss A & The Cold Cold Hearts - MN State Fair - Ramberg Center

11:45AM - Curtiss A & The Cold Cold Hearts - MN State Fair - Ramberg Center

1:00PM - Curtiss A & The Cold Cold Hearts - MN State Fair - Ramberg Center

7:00PM - Twin Cities River Rats

25

MN State Fair

3:15PM - Curtiss A & The Cold Cold Hearts - MN State Fair - Ramberg Center

4:30PM - Curtiss A & The Cold Cold Hearts - MN State Fair - Ramberg Center

5:45PM - Curtiss A & The Cold Cold Hearts - MN State Fair - Ramberg Center

26

MN State Fair

11:30AM - Dan Israel - MN State Fair - Schell's Stage

12:30PM - Dan Israel - MN State Fair - Schell's Stage

1:30PM - Dan Israel - MN State Fair - Schell's Stage

5:00PM - Summer Beer Dabbler CHS Field

6:30PM - Columbus Crew v. FC Dallas - Columbus, OH

27

MN State Fair

11:00AM - Open Streets Franklin

11:30AM - Dan Israel - MN State Fair - Schell's Stage

12:30PM - Dan Israel - MN State Fair - Schell's Stage

1:00PM - Disasters of the Riverfront Walking Tour - Mill City Museum

1:30PM - Dan Israel - MN State Fair - Schell's Stage

28

MN State Fair

8:30PM - "Bridget Jone's Baby" - Brits

29

MN State Fair

7:00PM - The Alarm - Dakota

7:00PM - Twin Cities River Rats

30

MN State Fair

8:00PM - Romantica - MN State Fair - Schell's Stage

31

MN State Fair

7:00PM - Twin Cities River Rats

8:00PM - Romantica - MN State Fair - Schell's Stage

September 1, 2017

MN State Fair

7:45PM - The Minnesota Show with Garrison Keillor - MN State Fair Grandstand

2

MN State Fair

7:30PM - Frankie Lee - Grand Oak Opry

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

3

MN State Fair

4

Labor Day

MN State Fair

8:30PM - "Fantastic Beasts and Where to Find Them" - Brits

5 6 7 8

7:30PM - U2 and Beck - US Bank Stadium

9

11:00AM - Open Streets West Broadway

10

12:00PM - Summer Market - Sociable Cider Werks

12:00PM - Columbus Crew v. Sporting Kansas City - Columbus, OH

11 12 13

4:00PM - Oake & Riley in the Afternoon with Farewell Milwaukee - Bauhause Brew Labs

7:00PM - X - First Avenue

14 15 16

Columbus Crew at Vancouver Whitecaps FC - Vancouver BC

Elliot Brood - 7th Street Entry

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

17

2:00PM - Best of the Wurst - Sociable Cider Werks

8:00AM - Minneapolis Bike Tour

18

8:00PM - The Mountain Goats - First Avenue

19 20 21

7:00PM - The Afgham Whigs, and Har Mar Superstar - First Avenue

22 23

6:30PM - Columbus Crew v. New York Red Bulls - Columbus, OH

24

11:00AM - Open Streets Nicollet

1:00PM - Disasters of the Riverfront Walking Tour - Mill City Museum

25 26

6:30PM - Reverend Horton Heat, Fishbone, and Strung Out - First Avenue

27 28 29 30

6:30PM - Columbus Crew v. DC United - Columbus, OH

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

October 1, 2017 2 3 4 5

Great American Beer Festival - Denver, CO

6

Great American Beer Festival - Denver, CO

7

Great American Beer Festival - Denver, CO

8 9 10

6:30PM - Pixies and Mitski - Palace Theatre

11

6:30PM - Pixies and Mitski - Palace Theatre

12 13 14

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

15

6:30PM - Columbus Crew at Orlando City SC - Orlando, FL

16 17 18

7:00PM - Red Green - Pantages

19 20 21
22

3:00PM - Columbus Crew at New York City FC - New York, NY

23 24 25

7:00PM - Dave Alvin & Jimmie Dale Gilmore - The Cedar

26

7:00PM - Dinosaur Jr. and Easy Action - Palace Theatre

27 28

Lia & Ben - Salem, WI

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

29 30 31

Halloween

November 1, 2017 2

7:00PM - Talk of the Stacks with Chris Riemenschneider - Friends of the Hennepin County Library

3 4
5

Daylight Saving Time

6 7 8 9 10 11

Veterans Day

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23

Thanksgiving

24 25

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

26 27 28 29 30 December 1, 2017 2
3 4 5 6 7 8 9

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

24 25

Christmas

26 27 28 29 30
31 January 1, 2018 2 3 4 5 6

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday